Futó hibák szerintem
Szerintem az első hiba már a pályára vagy más futóterepre érkezéskor megtörténik. Amikor azt látom, hogy valaki elsétál a pályára, majd elkezd nyújtani, akkor szívesen odaszólnék, (de persze sosem teszem) hogy barátom, most többet ártasz a testednek, mint amennyit használsz. Hidegen ugyanis sohasem nyújtunk. Sérülésveszélyes, értelmetlen. Az első lépés tehát, hogy futva érkezzünk meg oda, ahol futni fogunk, ha pedig ez nem lehetséges (sok ilyen van nyilván), akkor először futkározzunk kicsit, hogy a pulzusszámunk emelkedjen, és melegedjenek az izmaink. Ezután kezdjük átmozgatni az ízületeinket és izmainkat, majd nyújtsunk kicsit, aztán jöhet a futás. Ha végeztünk, utána is vezessünk le kicsit, lassabb futással vagy sétával, utána nyújtsuk ki az izmokat, szalagokat. Erre azért van szükség, hogy a keletkező tejsav egyenletesebben oszoljon el az izmokban, így nem okoz izomlázat a későbbiekben, vagy csak csekélyebb mértékűt. A lényeg tehát, fussunk, mielőtt melegítünk, hideg izmokkal és szalagokkal pedig sohase nyújtsunk!
A futó hibák második eleme az okostelefon. Mielőtt bárkit is elítélnék (távol álljon tőlem!) le kell szögeznem, hogy nem vagyok a telefonnal futás támogatója. Igaz, klasszikus értelemben nem is ellenzem, ha valaki okosan és jól használja a készüléket. Úgy látom azonban, hogy ez az eszköz inkább hátráltatja, semmint segíti a futókat. Természetesen nem lehet általánosítani, hiszen vannak kiváló futó appok, ráadásul sokan csak zenével tudnak futni. Mégis úgy látom, hogy a komolyabb futók, tehát akik rendszeresen hosszabb távokat futnak, nem futnak telefonnal. Ez az én személyes élményem, semmilyen reprezentativitással sem rendelkezik. Amit látok: megérkezik a futó (főként hölgyek), és állítgatják a telefonjukat, először a zenét, aztán az appot, aztán ezt meg azt…semmire sem jó. Teljesen elvonja a figyelmet a futásról. Ha mindenképpen telefonnal akarsz futni, mert kell a zene, vagy a letöltött appal méred a távolságot az még talán rendben van. De már a futás előtt állítsd be, és tedd olyan helyre a készüléket, ahol nem zavar sem a futásban, sem a futásra való figyelemben! Merthogy a futásra is figyelni kell. Ráadásul a futás egyik lényege, hogy kikapcsoljunk, elfelejtsük a napi gondokat a munkahelyen, a családi problémákat, stb. hogy kieresszük kicsit a gőzt, vagy éppen átgondoljuk, hogy miket tettünk vagy nem tettünk meg aznap vagy azon a héten. Még jobb, ha csak pozitív gondolatokra fordítjuk a figyelmünket. Ha a telefon kéznél van, állandóan megállunk, mert túl hangos a zene, vagy túl halk, vagy hívnak innen meg onnan…semmi értelme.
Szerintem a legjobb, ha otthon hagyod, és csak a futásra koncentrálsz.
A harmadik tévhit a futófelszereléssel kapcsolatos. Ez a téveszme főként a hölgyeket ejti rabul. Ilyen szép meg olyan szép…francokat sem érdekel milyen szép, ha fáj benne a lábad, kényelmetlen stb. A külső a futófelszerelésben szinte lényegtelen, a ruhák vonatkozásában legalábbis. Kényelmes legyen, jól szellőző, a terepcipő lehetőleg vízhatlan, látható legyen sötétben, könnyű legyen, az összes többi nem számít. A legnagyobb hiba, hogy valaki összevásárol egyébként jó vagy jónak mondható futócuccot sok-sok pénzért, egyébként pedig nem is tud futni. Hány embert láttam, akik lejönnek csili-vili szerkóban, aztán pár kör után kidőlnek…megérte ennyi pénzt rááldozni? Aligha. Ha futni akarsz, vegyél egy cipőt és egy zoknit hozzá. Ritkábban teszik hozzá, de a jó zokni ugyanannyira fontos, mint a jó futócipő. Zokniból több különbözőt is vegyél, hogy megtudd, neked melyik a legjobb. Meg hogy tudd váltogatni is, tulajdonképpen ezért kell legalább két pár cipő, ha rendszeresen futsz, főleg, ha sokat is futsz. Ha még csak kezdő vagy, és kis távokat futsz, akkor még pamutpólóban is mehetsz, nem olyan nagy probléma az.
Eljutottunk oda, hogy elkezdtél futni. Mit csinálj? Egyszerű. Fuss. Lassan, nyugodtan, bemelegítés után fuss, amennyi jólesik. Lassan. Ez lényeges pont. Lassan fuss, nem baj, ha leelőznek, nem az olimpiára készülsz. Magadnak futsz, nem másnak. Fuss lassan, de egyre többet. Ettől edződik a szíved, a tüdőd. Erősödni fogsz, javul az állóképességed. Csak fuss lassan és nyugodtan a magad tempóját. Ha majd elérkezel egy jó szintre, akkor lehet gyorsabban futni, tempókat futni meg fartlekezni, de amíg nem vagy elég erős, addig ez felesleges.
Ne kövess semmilyen edzéstervet! Ez nagyon fontos, bár kicsit furcsa lehet. Ha teljesen kezdő vagy, vagy ha már nem vagyok kezdő, de még nem tudsz sokat futni, akkor a legjobb és legegyszerűbb módszer, ha LSD-ben futsz. Ez egy mozaikszó, a hosszú, lassú futást jelölik vele. Az edzéstervek akkor kellenek, ha már tudsz futni, ha már kialakult az állóképességed. Amíg az nincs, addig teljesen felesleges dombokra futkározni le-föl, vagy akár csak iramjátékot futni, ami egyébként nagyon kellemes része a futóedzéseknek, de csak akkor lehet alkalmazni, ha már ténylegesen tudsz futni. Futni pedig akkor tudsz, ha rendszeresen futsz 9-11 kilométert. Addigra alakul ki az állóképességed, ezután már van értelme fartlekezni és hillezni. Addig nincs.
Addig csak fuss és fuss. Lassan és nyugodtan. Ha 7 perces km-t tudsz futni, nem baj, majd lesz jobb is.
Minden edzésnapra tűzzél ki egy célt. Ma lefutsz 12 kört, vagyis 5 kilométert. Egy nap pihenő, majd fuss megint ennyit, aztán megint ennyit. Ha már jól megy, akkor növeld a távot, mondjuk 17 körre, és így tovább. Így könnyedén eljutsz a bűvös 20 körig, ami már 8 km, tehát nem is kevés. Ha rendszeresen futsz ennyiket, akkor már tudsz 10-et is, futni, és utána már jöhet a félmaraton. Ha fogyni akarsz, futás után ne egyél, csak igyál vizet. Nehéz lesz, de így lehet fogyni.
Hajrá!